‘Dat is nu toch echt de wereld op zijn kop’ zal menig marketeer denken als hij de term VRM (Vendor Relationship Management) -als tegenhanger van het alom bekende CRM (Customer Relationship Management)- voor het eerst tegenkomt. Want dat is echt de omgekeerde wereld waarin de gebruiker zijn leveranciers ‘managet’. Ofwel zoals hier beschreven staat ‘With VRM, the customer is in charge of the relationship. Not the vendor.’
In deel 1 van mijn serie artikelen over segmentatie heb ik het gehad over CRM ofwel over segmentatie zoals het nu nog vaak wordt toegepast. In deel 2 ben ik een stap verder gaan en heb ik aandacht geschonken aan wat ik zelfsegmentatie heb genoemd.
En in dit vooralsnog laatste en derde deel wil ik stilstaan bij bedrijven die al wel wat doen met zelfsegmentatie maar wil ik ook naar de toekomst kijken door in te gaan op een volgende ontwikkeling op dit gebied genaamd VRM.
Zelfsegmentatie
Amazon is anno 2008 nog altijd het bekendste voorbeeld van een bedrijf dat gebruikmaakt van zelfsegmentatie en Apple’s iTunes Store is er inmiddels ook al een paar jaar mee bezig. Meer daarover kan je lezen in mijn eerdere artikel over The Long Tail.
Maar in het kort komt het erop neer dat je- op een prettige en niet pusherige manier- productaanbevelingen krijgt (zie afbeelding hieronder). Dat gebeurt enerzijds op basis van je koopgedrag maar ook -als je dat wilt tenminste- op basis van gegevens over jezelf die je ter beschikking stelt. Deze gegevens kan je in elk geval bij Amazon eenvoudig actualiseren en aanpassen waardoor de productaanbevelingen nog relevanter kunnen worden. En ik moet zeggen dat ik nog altijd enthousiast ben over deze werkwijze.
bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
Nee-Nee
Van de meeste andere online- en offline-bedrijven ontvang ik nog altijd geen aanbiedingen of informatie op maat. Integendeel: Ik heb nog nooit zoveel ongevraagde rommel in mijn brievenbus gekregen sinds ik me als ondernemer heb ingeschreven bij de KVK. En elke keer als ik weer zo’n berg papier uit de brievenbus pluk vraag ik me af wat de verzenders ervan bezielt. Wat een geld-en papierverspilling…
Veel bedrijven schieten met hagel en hopen iets te te raken. En dat doen ze ook, maar wat mij betreft op de verkeerde manier want ik raak alleen maar geïrriteerd en gooi alles meteen weg. En het vervelende is dat ik daar niets tegen kan doen. En dat ik sinds jaar en dag een nee-nee sticker op mijn brievenbus heb zitten helpt in deze gevallen helaas niet omdat het allemaal (aan fackeldeyfinds) geadresseerde post is. Maar ik ervaar het hoe dan ook als spam en behandel het zo ook.
Met leveranciers die zich zo, geheel en al ongevraagd aan mij opdringen, met bedrijven die mij denken te kunnen overhalen door hun voet tussen de telefonische deur te wringen, met dat soort bedrijven wil ik helemaal niks te maken hebben. Laat staan dat ik er zaken mee wil doen.
VRM
En ik zie dan ook zeker wat in VRM, in Vendor Relationship Management. Dat staat voor een fundamentele omkeer in de klant-leverancier relatie waarbij ik als klant bepaal wie er aan mij mag (blijven) leveren.
In de presentatie hieronder vind je de basisprincipes van VRM zoals die zijn geformuleerd door Doc Searls, onder meer co-auteur van ‘The Cluetrain Manifesto’
En natuurlijk managen we als klanten onze relaties met leveranciers nu deels ook al, maar op een onuitgesproken en onbewuste manier. We stemmen met onze voeten als we niet tevreden zijn, we mopperen eens wat of zijn juist erg enthousiast over een leverancier en komen er graag terug. Maar VRM gaat daarin veel verder en maakt de klant-leverancier relatie wederzijds expliciet.
VRM dus, de omgekeerde wereld en een wereld die nog in de kinderschoenen staat maar wel een wereld waarin zowel aan de zijde van de klant als aan die van de leverancier waarde wordt toegegvoegd. Een wereld waarin klant en leverancier samen werken aan een betere en relevantere match tussen wat de ene vraagt en de andere te bieden heeft.
Al met al een wereld waarvan ik veel verwacht en waar ik naar uitkijk dus ik heb de rss-feed van de VRM-blog dan ook meteen maar in mijn reader gezet.












4 reacties op dit bericht
Interesante artikelen, wat ik wel mis is wat je nou met de feedback van deel 1 hebt gedaan.
@Jasper: Terechte vraag die je je stelt en goed dat je me eraan herinnert! Dus bij deze alsnog: Wanneer ik meer in het algemeen kijk en luister naar reacties cq feedback van mijn lezers op mijn blogpost dan bereiken me die vaak via een ander kanaal dwz mail, telefoon en/of twitter. Verder zijn ze meestal positief en heel af en toe bevragend maar vooral aanmoedigend om zo door te gaan. Met andere woorden, ik ga vooralsnog zo door en blijf niettemin open staan voor nieuwe feedback.
Hoi Jacqueline, ik heb gelijk even je artikel gelezen nadat ik gisteren je enthousiasme over VRM zag op Momo. Ik had nog nooit over VRM gehoord, maar vind het erg interessant. Ben erg benieuwd waar dit heen gaat!
@Hilde: Ik ben ook erg benieuwd waar dit heengaat en hoe dit in de praktijk gaat werken. En mijn enthousiasme is nog groter geworden na wat Doc Searls er gisteren over vertelde. Ik heb hem na afloop ook nog even kort gesproken en alles bij elkaar was dat bijzonder inspirerend en veelbelovend.